Functional Movement System ( FMS ) - narzędzie diagnostyczne

Podczas zakończenia sezonu 25 czerwca Nowy Zarząd przedstawił, cele jakie będzie chciał zrealizować w nadchodzącym roku. Jednym z nich było wdrożenie do klubu narzędzia diagnostycznego pozwalającego na dokonanie oceny wzorców ruchowych, będących fundamentem każdej aktywności ruchowej - zaczynając od czynności dnia codziennego, poprzez aktywność fizyczną na poziomie rekreacyjnym, kończąc na sporcie wyczynowym.

FMS pozwala zidentyfikować występujące asymetrie oraz ograniczenia w obszarze mobilności i stabilności. Zdiagnozowanie tych deficytów jest ważne, ponieważ zaburzone wzorce obniżają potencjał ruchowy, podwyższają ryzyko kontuzji oraz sprzyjają zmianom przeciążeniowym.

Bateria testów FMS obejmuje 7 fundamentalnych wzorców ruchowych:
1. Przysiad głęboki.
2. Przeniesienie nogi nad poprzeczką.
3. Przysiad w wykroku.
4. Mobilność obręczy barkowej.
5. Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi.
6. Pompka w podporze.
7. Stabilność rotacyjna.

Precyzyjna ocena wzorców ruchowych umożliwia ukierunkowanie działań korekcyjnych, tak aby uzyskać poprawę stanu funkcjonalnego oraz przywrócić koordynację nerwowo-mięśniową.

Dzięki indywidualnemu sponsorowi został zakupiony "zestaw oceniający FMS". A w dniach 21-22 lipca jeden z trenerów Naszego klubu wyjedzie na szkolenie do Gliwic, aby poszerzyć swoją wiedzę, w tym zakresie i wdrożyć ją w profilaktyce młodych adeptów piłki nożnej klubu LKS Grodzisko Raciechowice.

Remigiusz Rzepka trener przygotowanie motorycznego Pierwszej Reprezentacji Polski w piłce nożnej o FMS:

Badanie FMS Reprezentacji Brazylii podczas przygotowań: